NITRA. Na nitrianskej Kalvárii stavajú pravoslávny chrám, bude jediný široko-ďaleko. K základom vlani pribudli múry, ktoré sa zatiaľ ťahajú do takmer trojmetrovej výšky. Všetko financujú len zo zbierok.
„Jedného dňa môže prísť človek, ktorý mi tu položí pár stotisíc eur a povie – urobte to. Ale to sa môže stať aj nemusí,“ pousmial sa kňaz Lukáš Nováček, keď sme sa pýtali na termín ukončenia prác.
Veriaci sa zatiaľ schádzajú v prenajatých priestoroch na Mostnej ulici. Interiér pripomína chrám. Steny majú oblúky, na oknách sú sklá s ikonami, v jednej z dvoch miestností je oltár a ikonostas. Na nedeľnej bohoslužbe sa tu tlačí aj vyše sto ľudí.

Cestujú z celého kraja
Bohoslužby na Veľkú noc budú pri rozostavanom chráme na Kalvárii, rovnako ako vlani. V auguste tam slávili aj „chrámový sviatok“ – farnosť je zasvätená Sedmopočetníkom, Cyrilovi, Metodovi a ich piatim učeníkom.
Najmä cez sviatky prichádzajú stovky veriacich. Do Nitry cestujú z Vrábeľ, Zlatých Moraviec, ale aj z okresov Levice či Nové Zámky. Mnohí sú z Ukrajiny, odkiaľ utiekli pred vojnou.
„Je smutné, že nám veriaci pribúdajú takýmto spôsobom, ale sme radi, že tu môžeme byť pre nich, že tu nájdu duchovnú útechu,“ povedal po vypuknutí vojny kňaz.
„Keď som sa rozprával asi pred rokom s primátorom Hattasom, povedal, že v Nitre je okolo 7500 Ukrajincov. Predpoklad je, že osemdesiat percent z nich sú pravoslávni,“ vyčíslil otec Lukáš.

Začínal s desiatimi ľuďmi
Do Nitry prišiel pred pätnástimi rokmi z východného Slovenska. Na bohoslužby vtedy chodili ľudia, ktorí sa do regiónu prisťahovali za prácou alebo štúdiom.
„Začínal som s desiatimi ľuďmi. Smiali sa mi, že komu budem slúžiť, že to nemá zmysel. A vidíte, aký veľký zmysel to nakoniec malo,“ povedal kňaz, ktorý má teraz množstvo krstov aj sobášov.
A popritom riadi výstavbu chrámu. Predtým sa s veriacimi stretával v kancelárii aj na cintoríne, v kaplnke požičanej od katolíckej cirkvi. Bola tam zima a chrobáky.
Spomína, že získať stavebný pozemok nebolo jednoduché a trvalo to roky. Nakoniec ho pravoslávnej cirkvi prenajalo mesto za symbolickú sumu. Pomohol kritický článok od Alojza Hlinu (Potratová klinika áno, kostol nie), vtedajšieho šéfa KDH.
Na radnici vtedy vyjadrili očakávania, že chrám bude mať pozitívny vplyv na neprispôsobivých obyvateľov z Kalvárie.
Z lokality neďaleko neslávne známej Borovej ulice sa teraz stáva VIP zóna. V susedstve chrámu medzitým vyrástlo rezidenčné bývanie a teraz investor chystá ďalšie.

Chystajú sa na arkády
Pravoslávny kostolík začali stavať asi mesiac pred vypuknutím pandémie covidu, ktorá im narušila plány. Problémy robil aj veľký nárast cien stavebných materiálov.
Len základy vyšli na stotisíc eur. Stavba totiž stojí na 24 pilótach, pretože podložie pozemku tvorí sutina. Vlani sa práce výrazne pohli.
„Urobili sme dosť: osadili sme osemnásť železobetónových stĺpov, kúpili sme tehly na celý chrám a postavili múry do takmer trojmetrovej výšky. A máme aj všetky prípojky – s tým som bojoval rok a pol,“ bilancuje Lukáš Nováček.